Blog

blog | izmir | yenidoğan sünneti ve yenidoğan cerrahisi uzmanı | Çocuk hastalıkları hakkında bilgi edinebileceğiniz bloguma hoş geldiniz.

brankiyal kleft kisti

Brankiyal Kleft Kisti

Brankiyal Kleft Kisti | Bu kistler bebeğin anne karnındaki embriyolojik gelişim sürecinde, baş ve boyun bölgesindeki farklı dokuların oluşumu sırasında bazı kanalların kapanmaması sonucu oluşur.

Brankial kistler boyun ön-yan taraflarında sıklıkla kulak önünde veya altında, boyun üst yan bölgesinde çenenin altında, boyun orta yan bölgesinde, boyun alt yan bölgesinde yerleşirler. Bu kistler, erken çocukluk çağında, boyutları henüz küçükken farkedilmezler. Sıklıkla daha ileri yaşta, bir üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında enfekte olup şişerek kendilerini belli ederler. Doğumsal olarak mevcut olan ve anne karnındayken normalde kaybolması gereken bu anatomik kalıntının zaman içerisinde enfekte olarak kistleşmesi veya dış ortama açılması kaçınılmazdır. Bu durum boyunda büyüyen bir şişlik, şekil bozukluğu ve zaman zaman ağrı yapabilecek ya da kötü kokulu akıntı yaparak hastanın yaşam standartını etkileyecek bir görünüm oluşturabilir.

Tanı

Bir Çocuk cerrahı fizik muayene ile tanıyı rahatlıkla koyar. Ancak bazen opak madde verilerek radyolojik inceleme yapılması da gerekebilir. Fistül ağzından opak madde verilmesi sınırların tayinini de kolaylaştırır.

Resim 1: Boyun yan tarafında parlak renkli, koyu kıvamlı akıntı Brankiyal kleft kisti için tipiktir.

Tedavi yöntemi

Brankial ark kistleri, tekrarlayan enfeksiyonlar, kozmetik nedenleri ile tedavi gerektirir ve bu kistlerin tedavisi cerrahidir. Operasyon genel anestezi altında ve Çocuk cerrahisi uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Boyundaki bu kistik yapı, çevresindeki damar sinir gibi önemli anatomik yapılardan kist traktı denilen uzantısı ile beraber dikkatlice ayrılarak çıkarılır. Enfeksiyon varlığında önceden antibiyotik tedavisi başlanmalı ve enfeksiyon söndürülmelidir. Malign dejenerasyon tanımlanmamıştır.

İşlemden sonra doğumsal olan bu anomalinin ortadan kalkması ve o bölgede kızarıklık, şişlik ve akıntı gibi enfeksiyon bulgularının tekrarlamaması beklenmektedir.

İşlemin uygulanmaması durumunda boyunda büyüyen bir şişlik, şekil bozukluğu ve zaman zaman ağrı yapabilecek bir kist görüntüsü şeklinde ya da kötü kokulu akıntı yaparak hastanın yaşam standartını etkileyecek bir fistül varlığını sürdürebilir. Bu hastalığın cerrahi dışı bir yöntemle tedavisi mümkün değildir. Operasyonun süresi tahmini olarak 90-120 dakikadır, başarı şansı ise %90-100’dür.

Resim 2: Brankiyal kist operasyonundan bir görüntü.

The following two tabs change content below.
1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Doç. Dr. Erdal Türk, 1997-1998 yılları arasında Almanya’nın Bonn-Köln kentlerinde bir yıl dil eğitimi gördü. devamı
Bu yazı yorumlara kapalıdır.
Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

45 – Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, …

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

44 – Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında …

invaginasyon Onam Formu

43 – invaginasyon Onam Formu

invaginasyon Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında genel bilgiler. Tıbbi …