Blog

blog | izmir | yenidoğan sünneti ve yenidoğan cerrahisi uzmanı | Çocuk hastalıkları hakkında bilgi edinebileceğiniz bloguma hoş geldiniz.

Çocuklarda Hidrosel (Su fıtığı) ve Kordon Kisti

Hidrosel, kasık kanalının anne karnında açık kalması ve karın iç zarının kasık kanalından aşağı skrotuma (testisin bulunduğu torba) doğru uzanması ile oluşur.

Anne karnında erken dönemlerde testisler böbreklerle aynı seviyededir. Çocuk, anne karnında büyüdükçe testisler de aşağı inmeye başlarlar. Son ayda kasık kanalından geçerek skrotuma normal bulundukları yere inerler. Testisler indikten sonra kasık kanalı kapanır. Eğer kasık kanalı kapanmaz ve buradan bağırsak, yumurtalıklar gibi karın içi organlar kasık kanalına ve skrotuma inerse kasık fıtığı (inguinal herni) ortaya çıkar.

Kasık kanalı, karın içi organların geçmesine müsaade etmeyip, sadece karın içindeki suyun geçmesine müsaade edecek kadar dar olduğu durumlarda da hidrosel oluşur. Hidrosel de sadece karın içindeki su kasık kanalından aşağı geçer. Kasık kanalında ve/veya skrotumda şişlik oluşturur.

Normal olarak sağ testis sol testise göre daha geç iner ve sağ kanal daha geç kapanır. Bu yüzden sağ tarafta fıtık, hidrosel ve inmemiş testis biraz daha fazla görülür. %10-20 oranında her iki tarafta birden olur.

Bazen doğumda olmayıp daha sonraki çocukluk yaşlarında kasıkta veya skrotumda su toplanmaları (hidrosol) ortaya çıkabilir. Bunların sebebi travma, testis veya testisin üzerini örten epididimit denen bezin iltihabı ile testis tümörleri olabilir. Bu tip vakalar detaylı bir şekilde araştırılarak nedenleri bulunmalı ve tedavileri yapılmalıdır.

Resim1: Hidroselin şematik görünümü ve bir bebekte transülliminasyon bulgusu.

Çocuklarda hidrosel beş guruba ayrılır:

  1. Kommunike Hidrosel: Kasık kanalı ve skrotumda (testisin bulunduğu torba) hidrosel sıvısı var. Muayenede hem skrotumda hem de kasık kanalında şişlik görülür. Şişlik özellikle sabahları yok denecek kadar azdır (çocuk gece uyuduğu için yerçekiminin etkisiyle skrotumdaki sıvı karın içine döner). Özellikle ağlama, ıkınma, öksürme, ağırlık kaldırma gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda veya çok ayakta durma sonucu akşamları daha belirgin hale gelir (çocuk uzun süre ayakta kaldığı için karın içerisindeki sıvı skrotum içerisine dolar). Aileler bunu zaman zaman ortaya çıkıyor bazen tamamen kayboluyor şeklinde ifade ederler.
  2. Testis Hidroseli: Kasık kanalı sadece suyun geçmesine müsade edecek kadar açıktır. Şişlik sadece skrotumda görülür. Buna testis hidroseli denir.
  3. Kordon Kisti veya Kord Hidroseli: Sıvı sadece kasık kanalında belirgindir. muayenede kasık kanalında bir kitle ele gelir. Ultrasonografide bu kitle dışı zarla kaplı bir su kesesi gibi görünür.
  4. Abdominoskrotal Hidrosel: Kum saati şeklindedir. Kum saatinin üst geniş kısmı karın içinde alt kısmı ise kasık kanalı ve skrotumda şişlik şeklinde görülür. Bu iki şişlik dar bir kanalla birbirlerine bağlanmakta. Muayene ederken skrotuma basılınca sıvı karın içi tarafına geçer ve karın içindeki şişlik artar. Bu durum tanı koymada yardımcı olur. Ultrasonla ve bilgisayarlı tomografi ile kum saati şeklindeki hidrosel tespit edilir.
  5. Travma, Epididimit Enfeksiyonu ve Testis Tümörlerine Bağlı Hidrosel: Bu hidroseller doğumsal değildir İlerleyen yaşta ortaya çıkarlar. Asıl hastalığın tedavisi ile düzelirler.

 

Hidroselin önemi nedir?

Hidrosel basınç ve ısı etkisi ile testislere, epididime ve kasık kanalı içindeki oluşumlara zarar verebilir. Bunlardan daha da önemlisi basınç ve karın içinden gelen sıvının yüksek ısı etkisi testis ve spermlere zarar verebilir. Testisler küçülebilir, sperm yapımı ve yapılan spermlerin olgunlaşması bozulabilir.

Tanı:

Fizik muayene ile tanı %90 oranında konabilir. Kasıkta ve skrotumda şişlik gözle görülür, elle hissedilir. Şişlik içi su dolu bir balon gibidir. Kasık fıtığında şişliğe bastırınca şişlik içindeki karın içi oluşumlar kolayca karın içine geçerler ve şişlik kaybolur. Çocuk ıkınınca da tekrar şişer. Fakat hidroselde kanalın açıklığı dar olduğu için şişlik yavaş yavaş artar ve yavaş yavaş azalır. Bu kasık fıtığı ile hidroselin arasındaki en kolay ayırma yöntemidir. Bir ışık kaynağı skrotuma tutulursa hidroselde parlak bir refle alınılır. Sıvı ışığı geçirdiği için parlak refle alınır. Böylece kitlenin içinde sıvı olduğu anlaşılır ve hidrosel tanısı konabilir. Bu yönteme transilluminasyon denir. %100 güvenilir bir test değildir, boğulmuş fıtıklarda sıkışmış ince bağırsaklar aynı bulguyu verebilir.

Ultrasonografi: Sıvıyı, sıvının miktarını, şişlik içindeki oluşumları göstermede çok faydalıdır.

Tedavi:

Komunike Hidrosel  ve Testis Hidroseli bir yaşına kadar beklenir. Bunların %90’ı kendiliğinden geçer. Cerrahi bir müdaheleye gerek yoktur. Bir yaşından sonra hidrosel düzelmemişse hidroselektomi ameliyatı yapmak gerekir.

Kordon Kisti ve Abdominoskrotal Hidrosel tanı konulduğunda, şartların uygun olduğu anda ameliyat edilmelidir. Abdominoskrotal Hidroselde karın içindeki zarda tümör geliştiği ve böbreğe bası yaparak üriner sistemde genşlemelere neden olduğu bildirilmektedir. Kordon kistinin kendiliğinden geçmesi oldukça nadir olduğundan ve kasık kanalındaki oluşumlara basınç etkisi ile zarar verebilme olasılığı olduğundan 6 aylıktan sonra ameliyat edilmesiuygundur.

Hidroseldeki ameliyata hidroselektomi denir. Kasığın üstünde karının altındaki çizgiler üzerinden yaklaşık 1-2 cm’lik bir kesi ile girilir. Açık olan hidrosel kanalı bulunur. Etraf oluşumlardan serbestleştirilir ve bağlanarak kasıkla karın içi sıvı akımı engellenir.

Abdominoskrotal Hidroselde karın içindeki hidrosel cerrahi olarak çıkarılır ve batınla kasıktaki ilişki bağlanarak giderilir.

Komplikasyonu düşük bir günübirlik bir ameliyattır.

Ameliyatın komplikasyonları: Çok nadiren görülürler.

  • Testisin damarlarının zedelenmesi veya kopması.
  • Spermatik kordun kopması.
  • Bağlanan kasık kanalının tekrar açılması veya kanalın bağlanamaması.
  • Ameliyat yerinde ve skrotumda hematom oluşması.
  • Hidroselin tekrarlaması

***Ayrıca çocuğunuzu hidrosel ameliyatı yaptırtacaksanız aynı anda sünnet yapılması da uygundur.

Resim 2: Hidrosel operasyonunda kesenin boynunun bağlanması.

The following two tabs change content below.
1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Doç. Dr. Erdal Türk, 1997-1998 yılları arasında Almanya’nın Bonn-Köln kentlerinde bir yıl dil eğitimi gördü. devamı
Bu yazı yorumlara kapalıdır.
Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

45 – Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, …

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

44 – Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında …

invaginasyon Onam Formu

43 – invaginasyon Onam Formu

invaginasyon Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında genel bilgiler. Tıbbi …