Blog

blog | izmir | yenidoğan sünneti ve yenidoğan cerrahisi uzmanı | Çocuk hastalıkları hakkında bilgi edinebileceğiniz bloguma hoş geldiniz.

Çocuklarda Perianal Apse ve Fistül

Çocuklarda Perianal Apse ve Fistül

Çocuklarda Perianal Apse ve Fistül | Perianal apse, anüs etrafında cilt altında lokalize enfekte sıvı (püy) birikimidir. Perianal enfeksiyonlar 1 yaş altındaki erkek çocuklarda daha sık görülür. Çoğunlukla kendi kendini sınırlar. Anüs etrafında kızarıklık şişlik şeklinde kendini gösterir. Apse perianal bölgeye bir ağızla açılarak akar. Genellikle 2 yaşın üzerindeki perianal apselerde otoimmun nötropeni, lösemi, AIDS, diabetes mellitis ve Crohn hastalığı gibi altta yatan hazırlayıcı sebep olabilir.

Resim 1: Drene olmuş bir anal apse olgusu.

Klinik bulgular:

Çocuklarda Perianal Apse ve Fistül

Hazırlayıcı sebep olmayan bebeklerde klinik hafiftir. Bazen hafif ateş, ağrı ve kızarıklık görülebilir. Sonuçta apse açılarak boşalır ve semptomlar düzelir. Birkaç hafta sonra akıntı tekrar başlar, aralıklı olarak devam edebilir. Ancak çoğunlukla 2 yaşından önce kendiliğinden iyileşir. Perianal apselerin % 10-20 sinde fistül gelişir. Fistül önceden apse olmadan da ortaya çıkabilir. Fistüllerin %15-20 si birden fazladır.

Çocuklarda Perianal Apse ve Fistül, izmir, çocuk cerrahisi uzmanı, en iyi cerrah, Çocuklarda Perianal Apse ve Fistül, yenidoğan sünneti, çocuk cerrahisi, yenidoğan cerrahisi, Çocuklarda Perianal Apse ve Fistül, yenidoğan cerrahı, en iyi hekim, çocuk cerrahı, yenidoğan cerrahı

Tedavi:

Küçük perianal apselerin özellikle 1 yaşından küçük bebeklerde medikal olarak tedavisi mümkündür. Bu şekilde fistüle dönmeden tamamen iyileşebilme olasılığı vardır. Yine 1 yaşından küçük ancak daha büyük, kırmızı renkli ve yumuşaklık veren apselerin tedavisinde daha ciddi davranmak gerekir. Bu amaçla apse çoğunlukla poliklinik şartlarında veya ameliyathane de boşaltılmalı, arkasından geniş spektrumlu antibiyotiklerle tedavi edilmeleri gerekir.  Konservatif tedavi ile çoğunlukla 24 aya kadar kendiliğinden düzelirler.

Eğer bir bebek kendiliğinden ya da cerrahi olarak boşaltılmış bir apseden sonra ortaya çıkmış fistül ile başvurmuşsa 18 aya kadar dikkatli bir şekilde takip edilebilir. Bu aydan sonra ise fistül traktı cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Bu tedavi sonrası % 10-20 oranında fistüllerin tekrarlama olasılığı vardır.

Resim 2: Anal fistül gelişmiş bir olgunun operasyon öncesi ve sonrası görüntüleri

The following two tabs change content below.
1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Doç. Dr. Erdal Türk, 1997-1998 yılları arasında Almanya’nın Bonn-Köln kentlerinde bir yıl dil eğitimi gördü. devamı
Bu yazı yorumlara kapalıdır.
Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

45 – Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, …

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

44 – Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında …

invaginasyon Onam Formu

43 – invaginasyon Onam Formu

invaginasyon Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında genel bilgiler. Tıbbi …