Blog

blog | izmir | yenidoğan sünneti ve yenidoğan cerrahisi uzmanı | Çocuk hastalıkları hakkında bilgi edinebileceğiniz bloguma hoş geldiniz.

Çocuklarda Rektal Polip

Çocuklarda Rektal Polip

Çocuklarda Rektal Polip | Çocuklarda dışkıda kan görülmesinin önemli nedenlerinden biri olan rektal polip aynı zamanda yineleyen karın ağrısına da yol açabilir.

Rektal polip nedir?

Polipler, bağırsak duvarından kaynaklanan mantar şeklinde sapı olan yapılardır. Tüm mide-bağırsak sisteminde görülebilen polipler, çocuklarda en sık olarak kalın bağırsağın son kısmı olan ve anüsün hemen üzerinde yer alan rektumda saptanır. Çocuklarda anal fissürden sonra en sık rektal kanama yapan nedendir. Genellikle 2-6 yaş arasında görülür.

Rektal polip’in bulguları nelerdir?

Rektal polipin bulguları başlıca şunlardır: Kanama, karın ağrısı ve dışkılama sırasında veya sonrasında anüsten dışarı çıkan kitledir. Kanama, aynen anal fissürde olduğu gibi açık renklidir. Ancak, farklı olarak dışkılama bittikten sonra da klozet ya da tuvalete damlayan kanama ya da iç çamaşırında kan lekesi şeklinde görülür. Kanama, dışkının polip yüzeyinde oluşturduğu zedelenmeye bağlı olarak oluşur. Ender olarak da polip anüsten dışarı doğru çıkabilir. Bu durum daha çok ıkınarak dışkılayan çocuklarda görülür.

Tanı nasıl tanı konur?

Dışkıda kan görülmesi öyküsü ile gelen hastada eğer anal fissür saptanmamışsa, o zaman olası bir rektal polip için gerekli inceleme yapılmalıdır. Bunun için ilk yapılması gereken, anüsten parmakla muayenedir (rektal muayene veya rektal tuşe). Eğer bu inceleme sırasında polip saptanırsa o zaman çıkarılması için gerekli tedavi planlanmalıdır. Yapılan incelemede polip saptanmamış ve kanamanın nedenini açıklanamıyorsa, o zaman endoskopik olarak tüm bağırsaklara bakılmalıdır (kolonoskopi).

Çocuklarda Rektal Polip, izmir, çocuk cerrahisi uzmanı, en iyi cerrah, yenidoğan sünneti, çocuk cerrahisi, yenidoğan cerrahisi, yenidoğan cerrahı, en iyi hekim, çocuk cerrahı, yenidoğan cerrahı

Tedavide ne yapılmalıdır?

Çocuklarda Rektal Polip

Rektal polip, uygun bağırsak temizliği yapıldıktan sonra, kanamaya neden olsun ya da olmasın çıkarılmalıdır. Eğer yapılan incelemede parmak ile ulaşılabilecek uzaklıktaysa, o zaman polip kolaylıkla anüsten dışarı doğru doğurtularak çıkarılabilir. Eğer daha yukarıdaysa, endoskopik yöntemle çıkarılmalıdır. Polip sapı içerisinde besleyici damarı bulunduğundan, kanama kontrolü dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Çocukluk çağında saptanan rektal polip erişkinlerde görülenlerden farklıdır. Erişkinlerde genellikle sayıca birden fazladır ve yaş ilerledikçe kötü huylu (malign) olma olasılığı artar. Çocuklarda juvenil rektal polip veya hamartamatöz polip olarak isimlendirilir. Büyük çoğunlukla bir tanedir ve kötü huylu olma olasılığı yoktur. Ancak, eğer sayı birden fazla ise ya da bağırsağın diğer yerlerinde de polip varsa, o zaman mutlaka kolonoskopi yapılmalı ve çıkarılan her polip mikroskop altında incelenmelidir.

Resim 1: Anüs dışına çıkmış bir rektal polip ve polipin cerrahi olarak eksizyonu.

The following two tabs change content below.
1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Doç. Dr. Erdal Türk, 1997-1998 yılları arasında Almanya’nın Bonn-Köln kentlerinde bir yıl dil eğitimi gördü. devamı
Bu yazı yorumlara kapalıdır.
Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

45 – Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, …

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

44 – Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında …

invaginasyon Onam Formu

43 – invaginasyon Onam Formu

invaginasyon Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında genel bilgiler. Tıbbi …