Blog

blog | izmir | yenidoğan sünneti ve yenidoğan cerrahisi uzmanı | Çocuk hastalıkları hakkında bilgi edinebileceğiniz bloguma hoş geldiniz.

Dil altı frenulumu (Dil bağı, ankiloglossi)

Genel Bilgiler

Halk arasında dil bağı olarak bilinen, dilin alt kısmında görülen yumuşak dokunun olması gerektiğinden daha kısa ve fibrotik olmasıdır. Bu durum dil hareketlerinin kısıtlanmasına yol açabilir. Dil hareketlerinin kısıtlanması çocuğun konuşmasını ve beslenmesini etkileyebilir ancak çocukların çok az bir kısmında müdahale etme gereği ortaya çıkar.

Tedavi yöntemi

Özellikle 3 aya kadar olan ve dil bağı ince ve transparan olan bebeklerde lokal anesteziyle yapılan basit bir işlemdir. Çocuk büyüdükçe bu doku kalınlaşacağından genel anestezi ile yapmak daha uygun olur. Cerrahi olarak dil yukarı doğru kaldırıldıktan sonra görünür hale gelen fibrotik doku makasla ya da bipolar koter yardımıyla kesilir. Olguların çoğunda dikiş atılmasına gerek olmasa da bazı olgularda emilebilen dikişlerle kanama kontrolünün sağlanması gerekebilir.

İşlemden beklenen faydalar

İşlemden sonra doğumsal olan bu anomalinin ortadan kalkması ve beslenme ve konuşmayla ilgili sorun yaratabilecek mekanik engelin ortadan kalkması sağlanacaktır. Yalnız unutulmaması gereken, iyi işitme yoksa iyi konuşma da olmaz. Birçok aile dil altı bağının kesilmesiyle konuşmayan çocuğun konuşabileceğini zanneder. Ya da bozuk konuşmanın düzeleceğini umar. Dil bağının yaratabileceği konuşma bozukluğu sadece bazı harflerin telaffuz zorluğudur. Halbuki konuşma bozuklukları çok çeşitlidir ve dolayısıyla değişik nedenlerden oluşur. Müdahale yapılmadan önce bu konuların araştırılması gerekir.

İşlemin uygulanmaması durumunda karşılaşılabilecek sonuçlar

Dil bağı çok kısa olan bebekler, dillerini ağız içerisinde çok rahat çeviremezler, emmekte zorluk yaşayabilirler. Dillerini rahatça dışarı çıkaramazlar. Büyüdüklerinde konuşurken sanki aksanlı konuşuyorlarmış gibi, dil gelişimi kaynaklı harfleri farklı telaffuz edebilirler. Dil ağız içinde yeterince hareketli değilse yemek artıklarını temizleme ve diş çürüklerini önlemede etkisi azalır. Ek olarak ağız kokusu ve diş çürüğüne yol açabilir.  Ağız içi hijyeni bozulduğu için diş eti hastalıklarının görülmesi de kolaylaşır.

İşlemin alternatifi var mıdır?

Bu hastalığın cerrahi dışı bir yöntemle tedavisi mümkün değildir. Dil bağı çocuğunuzda herhangi bir problem oluşturmuyorsa yaşamını bu şekilde sürdürebilir.

İşlemin süresi ve başarı şansı nedir?

Operasyonun süresi tahmini olarak 10-15 dakikadır, başarı şansı ise %100’dür.

Resim: Dilaltı frenulumunun operasyondan hemen önce görünümü

The following two tabs change content below.
1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Doç. Dr. Erdal Türk, 1997-1998 yılları arasında Almanya’nın Bonn-Köln kentlerinde bir yıl dil eğitimi gördü. devamı
Bu yazı yorumlara kapalıdır.
Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

45 – Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, …

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

44 – Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında …

invaginasyon Onam Formu

43 – invaginasyon Onam Formu

invaginasyon Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında genel bilgiler. Tıbbi …