Blog

blog | izmir | yenidoğan sünneti ve yenidoğan cerrahisi uzmanı | Çocuk hastalıkları hakkında bilgi edinebileceğiniz bloguma hoş geldiniz.

sünnet hangi yaşta yapılmalıdır

Sünnet Hangi Yaşta Yapılmalıdır?

Sünnet Hangi Yaşta Yapılmalıdır | Sünnet, Osmanlı döneminden beri erkek çocuğum mürüvveti olarak adlandırılır. Osmanlı döneminde şehzadelere evlilik için düğün yapılmazmış, onlara anlı-şanlı sünnet düğünleri yapılırmış.

Sünnet Hangi Yaşta Yapılmalıdır

Günümüzde de özellikle babaanne, anneanne ve dedeler ve bazı anne-babalar buna çok dikkat ediyorlar. Bu nedenle de bir ritüel halinde sünnet yapılır hale gelmiş. Ekonomiye de elbette katkısı inkar edilemez.

Sünnet yaşı olarak herhangi bir fikir birliği olmamaktadır. Sünnete seçmeli bir cerrahi işlem gözüyle bakıldığında çocuğun geçirmek zorunda olduğu bu. Endişe verici ve ne olursa olsun canının yanmasına yol açacak bu işlemin. Onun en az sıkıntı çekeceği ve anılarında yer almayacağı bir yaşta yapılması önemlidir. Sünnet kimi ülkelerde geleneksel olarak doğumdan sonraki ilk hafta içerisinde yapılırken, kimi ülkelerde yaşa bakılmaksızın herhangi bir zamanda gerçekleştirilmektedir. Ancak özellikle ülkemizde sünnet ergenlik çağı öncesi yapılmaktadır. Son zamanlarda yeni doğan (ilk 4-6 haftalık) bebeklerde cerrahi işlemin kolaylığı, bebekte yara iyileşmesinin çabuk olması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle en ideal yaş olarak kabul edilmektedir.  Her yaşta sünnet yapılabilmekle beraber 3-6 yaş arası çocuklarda kimlik gelişimi, ben merkeziyetçi ve uyumsuz olmaları nedeniyle zorunlu olmadıkça yapılmamalıdır. 

Çocuğun cinsel organını keşfettiği bir dönemde bu bölgeye ağrılı bir girişim yapılması, ileride geri dönüşü çok zor olabilecek, psikoseksüel ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Bu durumun istisnai durumları tekrarlayan balanopostit adı verilen penis başı ve derisinin enfeksiyonu ve başka bir nedenle genel anestezi alacak hastalardır.  Bu hastalarda da ağrı kontrolü çok iyi sağlanmalıdır. Biz hastanemizde Yenidoğan dönemi lokal anestezi ile bu süreyi, yani 2 aydan büyük bebeklerde ise beklemelerini ve 2 yaşından önce (özellikle 6-7 aylık civarında emekleme ve yürüme başlamadan önce) maske anestezisi ile sünnet yapılmasını öneriyoruz. Yine aynı şekilde 6 yaşından büyük çocuklarda da anestezi ile sünnet yapılmasını öneriyoruz.

sünnet hangi yaşta yapılmalıdır, izmir, çocuk cerrahisi uzmanı, en iyi cerrah, yenidoğan sünneti, çocuk cerrahisi, yenidoğan cerrahisi, yenidoğan cerrahı, en iyi hekim, çocuk cerrahı, yenidoğan cerrahı.

The following two tabs change content below.
1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Doç. Dr. Erdal Türk, 1997-1998 yılları arasında Almanya’nın Bonn-Köln kentlerinde bir yıl dil eğitimi gördü. devamı
Bu yazı yorumlara kapalıdır.
Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

45 – Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, …

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

44 – Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında …

invaginasyon Onam Formu

43 – invaginasyon Onam Formu

invaginasyon Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında genel bilgiler. Tıbbi …