Blog

blog | izmir | yenidoğan sünneti ve yenidoğan cerrahisi uzmanı | Çocuk hastalıkları hakkında bilgi edinebileceğiniz bloguma hoş geldiniz.

Sünnet Sonrası Yapışıklık

Sünnet Sonrası Yapışıklık

Sünnet Sonrası Yapışıklık | Sünnetten sonra kilolu çocuklarda ya da bebeklerde göbek altındaki yağ dokusu (suprapubik yağ yastıkçığı) fazlalığından dolayı penis tam olarak gözükmez, bu durumda penisin geriye doğru yağ dokusuna bastırılarak geri sıyrılması ve temizlik yapılması gerekir.

Sünnet Sonrası Yapışıklık

Eğer bu yapılmazsa zamanla penis başı tekrar geride kalan mukoza ve sünnet derisiyle uzun süre temas halinde kalarak çepeçevre yapışıklıklara neden olabilir. Bu yapışıklıkların altında, dökülen deri hücreleri, o bölgedeki salgılar ve giyilen iç çamaşırı ile çocuk bezlerinin yapısını oluşturan maddelerin bir araya gelmesiyle küçük kistik yapılar meydana gelebilir. Bu yapılar aynen kulak yolunda biriken doku artıkları ya da göbek içerisinde toplanan pamuksu birikimler gibi değerlendirilebilir ve aynı onlar gibi temizlenebilir. Ayrıca bu yapışıklıklar geç dönemde çok sert doku hale gelebilir. Bu nedenle sünnetin geç döneminde de (genelde üçüncü haftada) doktorunuz tarafından kontrol edilmeli ve size bu masaj öğretilmelidir. Birkaç haftalık masaj ve kontrolden sonra artık bu yapışma olasılığı azalacaktır.

Resim 1: Normalde penisin tutunduğu pubis kemiği ve cilt arasında makul düzeyde bir yağ dokusu vardır (sarı renkli alan).

Resim 2: Bu tür olgularda ise genellikle suprapubik yağ dokusunda artış vardır, bu nedenle penisin büyük kısmı yağ dokusu içinde kalır ve penisin küçük görünmesi gibi bir yanlış algıya sebep olur.

Bu masajı yapmadınız, yapışıklıklar meydana geldi, şimdi ne yapmalısınız:

Öncelikle doktorunuza haber verin ve kontrol muayenesini yaptırın. O da size yapılacak iki seçenekten bahsedecektir:

1. Birinci seçenek:

Hiç birşey yapılmaz, zaman içerisinde çocuğunuzda fizyolojik ereksiyonlar olur. Bu ereksiyonlar sonrası yapışıklıklarda kendiliğinden açılmalar olur (bu durumda yapışıklığın olduğu alanlar kırmızı-mor renkte görülür ve çocuğunuz pipisini tutarak pipim acıyor şeklinde kendini ifade edebilir). Bu dönemlerde tedavi 2-3 gün kadar sabah akşam ılık su içerisinde 10-15’lık oturma banyoları ve uygun bir ağrı kesici kullanımından ibarettir.

2. İkinci seçenek:

Lokal anestezik kremler ile o bölgenin uyuşturulması ve sonrasında yapışıklığın doktor tarafından açılmasıdır. Bu işlemden sonra da ağrı kesici ve oturma banyoları faydalı olur.

Unutulmamalıdır ki her iki durumda da yapışıklıklar tekrarlayabilir !!!

Ancak bu durum hiç önemli değildir, çünkü çocuğunuz büyüdükçe özellikle ergenlik döneminden sonra bu tablo kendiliğinden tamamen düzelecektir.

Resim 3: Sünnet sonrası geri sıyırma işlemi ilk 3 hafta günde 2 kez daha sonra yalnızca banyolarda yapılsa yeterli gelmektedir. Eğer bu işlemi yapamıyor ve penis başını dışarı çıkartamıyorsanız mutlaka doktorunuza görünün.

Resim 4: Sünnetten sonrası geride kalan sünnet derisi penis başı ile tekrar temas ederek yapışıklıklara neden olabilir ve arada biriken kistik yapılar olabilir. Ama bu durum çok endişe duyulacak bir durum değildir, penisin aralıklı olarak geriye sıyrılması ve su ile yıkanması olayın çözümlenmesinde yardımcı olacaktır.

Resim 5: Sünnetten sonra oluşan bu yapışıklıkları yine sünnet sonrası oluşan cilt köprüleri ile karıştırmamak gerekir. Cilt köprüleri hem kötü kozmetik görünüm, hem de penis başında hasara neden olmaması için cerrahi olarak düzeltilmesi gereken bir problemdir.

Sünnet Sonrası Yapışıklık, izmir, çocuk cerrahisi uzmanı, en iyi cerrah, Sünnet Sonrası Yapışıklık, yenidoğan sünneti, çocuk cerrahisi, yenidoğan cerrahisi, Sünnet Sonrası Yapışıklık, yenidoğan cerrahı, en iyi hekim, çocuk cerrahı, yenidoğan cerrahı

The following two tabs change content below.
1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Doç. Dr. Erdal Türk, 1997-1998 yılları arasında Almanya’nın Bonn-Köln kentlerinde bir yıl dil eğitimi gördü. devamı
Bu yazı yorumlara kapalıdır.
Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

45 – Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, …

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

44 – Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında …

invaginasyon Onam Formu

43 – invaginasyon Onam Formu

invaginasyon Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında genel bilgiler. Tıbbi …