Blog

blog | izmir | yenidoğan sünneti ve yenidoğan cerrahisi uzmanı | Çocuk hastalıkları hakkında bilgi edinebileceğiniz bloguma hoş geldiniz.

Sünneten sonra ortaya çıkabilecek erken dönem sorunları nelerdir?

Çok nadir de olsa, ortaya çıkabilecek sorunlarda bilgi almak için hastanemizi ve doktorunuzu arayabilirsiniz.

Ağrı: Sünnetten yaklaşık 4-12 saat sonra lokal anesteziklerin etkisi geçeceği için hafif şiddette ağrı başlayabilir ve çocuğunuz huzursuzlanabilir. Bunun nedeni, çocuğun ağrısız bir dönemden ağrılı bir döneme geçmesinin verdiği panik ve kaygı duygusudur. Ağrı kesici ilaçların kullanılmasıyla çocuğun ağrısı hafifler ve 3 saat içinde çocuk bu panik ve kaygı duygusundan kurtulur. Bu durumu önlemek için doktorunuzun size reçete ettiği ağrı kesicileri tarif edildiği şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Ağrı kesici ilaç kullanımı: Sünnetten hemen sonra ve 8 saat aralıklarla tarif edildiği şekilde, 3 gün boyunca ağrı kesicilere devam edilmesi, hem çocuğunuza hem size konforlu bir sünnet sonrası dönem yaşatacaktır. Ağrı eşiği daha düşük olan çocuklarda veya büyükleri aşırı tedirgin olan çocuklarda, ağrı şikayetleriyle buna bağlı olarak gelişen panik ve kaygı duygusu, daha belirgindir ve daha uzun sürebilir. Unutmayın ki her geçen saat ağrı duyusu azalacaktır.

Küçük Tuvalet Yapamama: Çocuğunuz en geç 12 saat içinde küçük tuvaletini yapmalıdır. Sünnetten önce var olan yapışıklığı (fimozis) açtığımız çocuklarda, küçük tuvaletini yaparken çok hafif yanma olabilir. Bazı çocuklar yanma olacağından korkabilir ve bu çocukların küçük tuvaletini yapması gecikebilir. Bu durumda, ağrı kesici ilacın verilmesi ve göbeğin 5 cm altına ılık havlu konması yeterlidir. 

Kızarıklık, Şişlik ve Morluk: Bazen lokal anesteziklerin yapıldığı noktalarda küçük morluklar, penis başında hafif şişlik ve kızarıklıklar olabilir. Bunlar normal bir durum olup, herhangi bir sorun teşkil etmezler ve ilerleyen günlerde tamamen kaybolurlar. Ancak kıyafet ve hareket konularındaki önerilerimize dikkat edilmediği durumlarda, kızarık ve şişlikler fazla düzeyde olabilir. Bunlar da pek önemli olmamakla birlikte iyileşmeyi birkaç gün geciktirebilir.

Çok nadir de olsa penis ve penis başında ileri derecede morarma meydana gelme olasılığı vardır. Böyle bir durumda hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Resim 1: Penis üzerinde ve çevresinde muhtemelen lokal anestezi yapımına bağlı morluklar görünebilir. Bunlar 1-3 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolacak olan oluşumlardır.

Kanama: Çok nadir olarak kırmızı renkte sızıntı olabilir ve önemsizdir. Bu durumlarda kanayan bölgenin steril bir gazlı bezle 5-10 dakika süreyle baskılanması yeterlidir. Kanamanın durmadığı veya aktif olarak fazla olan kanamalar hemen doktorunuza başvurun.

Resim 2: Kanamış ama kendiliğinden durmuş, önemsiz kanama örnekleri

Resim 3: Önemli sayılabilecek kanamalar, doktorunuzu aramanız ve ona yeni çektiğiniz bir fotoğrafı göndermeniz gerekir.

Diğer Uyarılar:

  • Alışık olmadığınız için, çocuğunuzun sünnetli penisi size garip, hatta kötü görünebilir. Sürekli olarak çocuğun sünnetli penisine bakıp, yanında görüşlerinizi belirterek onun moralini bozmayın. Unutmayın ki sünnet de cerrahi bir işlemdir ve her cerrahi işlem uygulanan doku gibi, iyileşinceye kadar sünnetli penis de size kötü görünebilir. 1-3 hafta sabredin iyileştiğinde normal görünümde bir sünnetli penis olduğunu göreceksiniz.
  • Sünnet hattında ve penis başında oluşan sarı ya da kahverenkli, halka şeklindeki yara kabukları, kesilmiş sünnet derisinin iç ve dış katmanının birbirine kaynaması esnasında oluşan ve iyileşmenin devam ettiğini gösteren bulgulardır. Her çocukta farklı olmak koşuluyla genelde 10-15 gün içinde kendiliğinden dökülerek kaybolurlar. Kabukların zorlayarak kaldırılması doğru değildir.

Resim 4: Sünnetten sonraki ilk birkaç haftada tamamen normal kabul edilecek görünümler.

The following two tabs change content below.
1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Doç. Dr. Erdal Türk, 1997-1998 yılları arasında Almanya’nın Bonn-Köln kentlerinde bir yıl dil eğitimi gördü. devamı
Bu yazı yorumlara kapalıdır.
Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

45 – Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, …

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

44 – Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında …

invaginasyon Onam Formu

43 – invaginasyon Onam Formu

invaginasyon Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında genel bilgiler. Tıbbi …