Blog

blog | izmir | yenidoğan sünneti ve yenidoğan cerrahisi uzmanı | Çocuk hastalıkları hakkında bilgi edinebileceğiniz bloguma hoş geldiniz.

Tiroglossal duktus kisti

Doğumsal olarak mevcut olan (normalde kaybolması gereken) anatomik bir kalıntının zaman içerisinde enfekte olarak kistleşmesi veya dış ortama fistül şeklinde açılması ile karakterli bir hastalıktır. Bu durum boyunda büyüyen bir şişlik, şekil bozukluğu ve zaman zaman ağrı yapabilecek bir kist görüntüsü şeklinde ya da kötü kokulu akıntı yaparak hastanın yaşam standartını etkileyecek bir fistül oluşturabilir.

Yutkunmakla dil hareketi ile koordineli olarak aşağı, yukarı hareket eder. Olguların %50’sinde tanı 2-6 yaş arasında konur, cinsiyet farkı yoktur. Lokalizasyonu %70 hyoid kemik üzerinde, %20 submental, nadiren suprasternal, lingual çok nadiren lateral olabilir. Tanısı ultrasonografi ve sintigrafi ile konur.

Resim 1: Tiroglossal duktus kisti, boyun orta hat üzerinde zaman zaman artıp azalan, bazende akıntı yapabilen bir oluşumdur.

Tedavi

Tedavisi cerrahidir, operasyon genel anestezi altında ve Çocuk cerrahisi uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Boyundaki bu kistik yapı ve hyoid kemiğin orta kısmı nüks riskini en aza indirmek için dil köküne kadar uzanan bölümüyle birlikte cerrahi olarak çıkartılır (Sistrunk Operasyonu). Hyoid kemik çıkartılmazsa nüks olasılığı artar (>%5). İşlemden sonra doğumsal olan bu anomalinin ortadan kalkması ve o bölgede kızarıklık, şişlik ve akıntı gibi enfeksiyon bulgularının tekrarlamaması beklenir.

Resim 2: Enfekte olmuş tiroglossal duktus kistinin görünümü.

İşlemin uygulanmaması durumunda boyunda büyüyen bir şişlik, şekil bozukluğu ve zaman zaman ağrı yapabilecek bir kist görüntüsü şeklinde ya da kötü kokulu akıntı yaparak hastanın yaşam standartını etkileyecek bir fistül varlığını sürdürebilir. Çok nadiren de olsa (%1) oranında malign dejenerasyon (papiller adeno kanser, kötü huylu tümör oluşumu) görülebilir. Operasyonun süresi tahmini olarak 90-120 dakikadır, başarı şansı ise %95’dir.

Resim 3: Operasyonda kistin görünümü

The following two tabs change content below.
1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Doç. Dr. Erdal Türk, 1997-1998 yılları arasında Almanya’nın Bonn-Köln kentlerinde bir yıl dil eğitimi gördü. devamı
Bu yazı yorumlara kapalıdır.
Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

45 – Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, …

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

44 – Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında …

invaginasyon Onam Formu

43 – invaginasyon Onam Formu

invaginasyon Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında genel bilgiler. Tıbbi …