Blog

blog | izmir | yenidoğan sünneti ve yenidoğan cerrahisi uzmanı | Çocuk hastalıkları hakkında bilgi edinebileceğiniz bloguma hoş geldiniz.

Çocuğumuz ameliyathaneden geldikten sonra neler yapmalıyız?

Derlenme ve çocuğun kendine gelmesi: Çocuklarda, ameliyat sonrası odalarına alındıktan sonra oturmaya çalışmak, yatakta ayağa kalkmak, sağa, sola veya yüzüstü pozisyona dönmek için çaba sarf etmek, bağırıp çağırmak, kolunu bacağını bir yerlere çarpmak gibi şaşkın ve istemsiz haraketler ağrıdan ziyade anestezik maddelere bağlı sarhoşluktan ileri gelmektedir. Ameliyathaneden gelen sünnet olmuş çocuklarda anestezinin derlenme dönemi yaklaşık 30-60 dakika kadar sürmektedir. Erişkinler bu dönemi genellikle ameliyathanede özel bir odada geçirirler, ancak çocukların bu dönemini biz, çocukta güven duygusunun daha çabuk gelmesi için, ailelerinin yanında geçirmelerini istiyoruz. Bu derlenme döneminde erişkin hastalar, kişiden kişiye değişmekle birlikte, ajitasyon, anlamsız konuşmalar veya uyuma şeklinde anlamsız davranışlar sergilerler. Bu dönemde çocuklar ise tepkilerini daha çok ağlama şeklinde gösterir. Bu nedenle ameliyathaneden gelen çocuklardaki bu ilk ağlama krizinin çok önemli olmadığını bilmenizi isteriz.  Bu tablo 30-60 dakika içerisinde normale dönecektir.

Beslenme: Hastanız genel anestezi ile sünnet olmuşsa odaya geldikten sonra en az 2 saat herhangi bir şey yememeli ve içmemelidir. Beslenme saati hemşirelerimiz tarafından size bildirilecektir. Lokal anestezi ile sünnet olan bebekler ise operasyondan geldikten hemen sonra beslenebilir ve sorun yoksa ilk 30 dakika içerisinde taburcu olabilirler.

Resim: Genel anestezi ile yapılan sünnet sonrası derlenme odasında kendine gelen ve ailesinin yanına gönderilmek üzere olan bir hasta.

The following two tabs change content below.
1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Doç. Dr. Erdal Türk, 1997-1998 yılları arasında Almanya’nın Bonn-Köln kentlerinde bir yıl dil eğitimi gördü. devamı
Bu yazı yorumlara kapalıdır.
Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

45 – Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, …

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

44 – Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında …

invaginasyon Onam Formu

43 – invaginasyon Onam Formu

invaginasyon Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında genel bilgiler. Tıbbi …