Blog

blog | izmir | yenidoğan sünneti ve yenidoğan cerrahisi uzmanı | Çocuk hastalıkları hakkında bilgi edinebileceğiniz bloguma hoş geldiniz.

fizyolojik fimozis - bitik

Fizyolojik Fimozis – Bitik

Fizyolojik Fimozis - Bitik | Halk arasında bitik olarak isimlendirilen fizyolojik fimozis sünnet derisinin penis başına yapışık olma durumudur. Yenidoğan bebeklerin % 96’sında fizyolojik fimozis vardır.

Fizyolojik Fimozis - Bitik

Bu durum isminden de anlaşılacağı üzere fizyolojik bir durumdur ve açılması gerekmez. Hatta açılması çocukta ağrı ve sünnet derisinde yırtılmalara neden olur. Bu yırtıklar da iyileşirken striktür denilen daralmaya neden olarak başlangıçtaki darlık durumunun daha da ileri boyutlara çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yapışıklık sünnet derisinin iç yüzündeki epitelin salgısı ve fizyolojik ereksiyonlar ile zamanla kendiliğinden ayrışır. Ayrışma üç yaşında % 65 ve puberte sonrasında da % 100 olur.

Resim 1: Fizyolojik fimozise örnek, idrar deliği görünecek kadar sünnet derisi görülebiliyor, ancak tamamen geri sıyrılamıyor.

Resim 2: Fizyolojik olmayan fimozis, sünnet derisi idrar çıkış deliğini görünmeyecek şekilde kapatmış.

Fizyolojik Fimozis - Bitik

Sünnet derisinin iç yüzünden salgılanan salgılar penisin baş kısmının nemli kalmasını sağlar. Normalde bu salgı sünnet derisi ile pipinin arasından akarak boşalır. Fakat sünnet derisinin penise yapışık olduğu fimozis durumunda bu salgı akamaz ve suyu emilerek smegma ismi verilen peynirimsi bir yapı ortaya çıkar. Bazen bu smegmalar birleşerek bir kitle halini alır ve dıştan bakınca sünnet derisini altında bir kitle şeklinde görülürler. Bu kitleye smegmal kist denir. Her ne kadar bu kistler zararsız ve fizyolojik bir durum olsa da bazı aileler bu şişlikten rahatsız olurlar. Hatta bu kistik oluşumlar sünnet derisinin penisden ayılmasına yardımcı olarak bir nevi fayda bile sağladıkları söylenebilir. Hiç müdahale edilmeseler bile bu kistler genellikle büyüyerek sünnet derisinin ucundan dışarı boşalırlar.

Resim 3: Smegmal kistin sünnet derisi açılmadan önce kitle şeklinde görülmesi, sünnet derisi geri çekilince bu kistik yapı peynire benzer, tamamen normal bir durumdur.

Ancak nadiren bu peynirimsi görüntüler enfekte olabilirler. Bu durumda sünnet derisi şiş ve kızarık görünür ve penis başından sarı renkte, sulu bir akıntı gelir. Tedavisinde de antiseptikli solüsyonlarla ılık oturma banyoları, nonsteroid analjezik ve antiinflamatuar ilaçlar (ibufen gibi) ve lokal antibiyotikli kremler ve gerekirse sistemik antibiyotikler kullanılabilir. Genellikle çok hızlı bir şekilde ortaya çıkan bu durum uygun tedaviyi takiben 48-72 saat içerisinde düzelir. İlk kez meydana geliyorsa ve tekrarlamıyorsa bu tedavi yeterlidir, ancak tekrarlayan durumlarda sünnet kesin çözüm olmaktadır.

fizyolojik fimozis - bitik, izmir, çocuk cerrahisi uzmanı, en iyi cerrah, yenidoğan sünneti, çocuk cerrahisi, yenidoğan cerrahisi, yenidoğan cerrahı, en iyi hekim, çocuk cerrahı, yenidoğan cerrahı.

The following two tabs change content below.
1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Doç. Dr. Erdal Türk, 1997-1998 yılları arasında Almanya’nın Bonn-Köln kentlerinde bir yıl dil eğitimi gördü. devamı
Bu yazı yorumlara kapalıdır.
Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

45 – Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, …

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

44 – Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında …

invaginasyon Onam Formu

43 – invaginasyon Onam Formu

invaginasyon Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında genel bilgiler. Tıbbi …