Blog

blog | izmir | yenidoğan sünneti ve yenidoğan cerrahisi uzmanı | Çocuk hastalıkları hakkında bilgi edinebileceğiniz bloguma hoş geldiniz.

gömülü penis

Gömülü Penis (Buried penis, hidden penis)

Gömülü Penis | Penisin tabanı pubis (karnın alt ön kısımında bulunan kemik) adlı kemiğe yapışıktır. Penisin etrafındaki deri ile pubis kemiği arasında yağ dokusu bulunmaktadır. Bu yağ dokusu kilo alma sonucu artarsa penisin etrafındaki deriyi yukarı doğru kaldırır. Fakat penis kemiğe yapışık olarak tutunduğu için yağ dokusu artışı ile büyüklüğü değişmez. Penisin etrafındaki deri yağ dokusu artışı ile yukarı doğru kalkarken bazen penis boyunu geçebilir ve penis görülmeyebilir ya da normalden küçük görülür.

Etrafındaki yağ dokusunun artışına bağlı olarak penisin olduğundan küçük görülmesi haline gömülü penis (gizli penis) denir. Yani bu durumda penis gövdesi ve başı normaldir.

Resim 1: Gömülü penisin şematik görünümü

Üç türü vardır:

Tip I: Penil derinin penisin tabanına tutunamaması

Tip II: Özellikle Yenidoğan döneminde sünnette uzun bırakılmış Prepisyumun penis başına yapışarak penisi içeri gömmesi.

Tip III: Obeziteye bağlı olarak aşırı suprapubik yağ dokusu olması.

Tedavi:

Hastaların büyük bölümü adelosan çağında normale dönerler.  Endikasyon ve tedavi zamanlaması konusunda fikir birliği yoktur. Ancak çoğu cerrah bu tür hastalarda gerek sünneti gerekse ameliyatı çocuğun yürümeye başladığı ve suprapubik yağ dokusunun azalmaya başladığı dönemde yapmayı tercih eder.

Gömülü penislerde asıl meselelerden biri anne babanın kafasındaki soru işaretlerini gidermektedir. Bu yapılamaz ise çocuğun da psikolojik etkilenmesi kaçınılmaz olur. Küçük penis, penis eğriliği, penisin cilt altında yan uzanması gibi hastalıklar yoksa penis büyütücü hormonlar vermeye, cerrahi operasyonlar yapmaya çoğunlukla gerek yoktur. İleri derecede gömülü penislerde cerrahi düşünülebilir. Yalnız sünneti çok dikkatli yapılmalı. Penis ucunun dışarı çıkartılmasına gayret edilmelidir.

Cerrahi tedavide temel prensip: Penis derisinin pubik kemiklere kadar soyulması ve derinin pubik kemik veya o bölgedeki fasyaya tespit edilmesi, o bölgede oluşabilecek deri eksikliğinin sünnet derisinden elde edilen fleple kapanmasıdır (Wollin Ameliyatı). Ancak aileler bu operasyon öncesi yüksek nüks olasılığına karşın iyi bilgilendirilmelidir.

Resim 2: Gömülü penisi olan iki hasta ve operasyon sonrası ikinci hastanın görüntüsü.

gömülü penis

The following two tabs change content below.
1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Doç. Dr. Erdal Türk, 1997-1998 yılları arasında Almanya’nın Bonn-Köln kentlerinde bir yıl dil eğitimi gördü. devamı
Bu yazı yorumlara kapalıdır.
Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

45 – Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, …

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

44 – Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında …

invaginasyon Onam Formu

43 – invaginasyon Onam Formu

invaginasyon Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında genel bilgiler. Tıbbi …