Blog

blog | izmir | yenidoğan sünneti ve yenidoğan cerrahisi uzmanı | Çocuk hastalıkları hakkında bilgi edinebileceğiniz bloguma hoş geldiniz.

Laparoskopik Apandektomi

Laparoskopik Apandektomi

Laparoskopik Apandektomi | Laparoskopik cerrahi, karın veya göğüs bölgesini ilgilendiren ameliyatlarda, alışılagelmiş geniş kesiler yapmadan, birkaç ayrı noktadan vücuda yerleştirilen ince metal borular (trokar) ve bir kamera yardımı ile gerçekleştirilen ameliyatlardır. Karın bölgesi uygulamalarında tanımlanan giriş noktalarından biri göbek deliği olarak seçilir. Böylece asgari doku hasarı ile gerçekleşen ameliyatların iyileşme süresi belirgin kısalır ve cerrahi sonrası izler yok denecek kadar az olur. Klasik cerrahi uygulamada görülen komplikasyonlar da en aza iner. Hastalar günlük aktivitelerine daha kısa zamanda dönerler.

Laparoskopik Apandektomi

Erişkin hastalarda laparoskopik cerrahi uygulamaları, son 30 yılda giderek artan bir ivme ile kullanım alanına girse de çocuk hastalarda uygulama henüz çok yenidir. Ülkemizde son 15 yıldır uygulanan pediatrik laparoskopi, bazı çocuk cerrahisi merkezlerinde yapılmaktadır.

Apandisitin tek bir tedavi yöntemi vardır, cerrahi yöntemlerle çıkarılması (appendektomi). Genellikle açık cerrahi yöntem ile karnın sağ alt tarafından yapılacak küçük bir kesiden bu ameliyat yapılabileceği gibi, başlangıç halindeki olgularda daha sık olmak üzere, birçok perfore olmuş olgularda dahi kapalı (laparoskopik) yöntem de uygulanabilir.

Laparoskopik cerrahinin giderek yaygınlaşmasıyla birlikte apandisit tedavisinde hangi yöntemin öncelikle tercih edilmesi gerektiği tüm dünyada tartışılmaya başlanmıştır. Açık apendektomiyi önerenler daha kısa operasyon süresi, kolay uygulanabilirliği ve düşük ameliyat sonrası komplikasyon oranları nedeniyle öncelikle tercih etmektedir. Laparoskopik apandektominin ise açık cerrahiye göre daha hızlı yara iyileşmesi, daha kısa hastanede yatış süresi, daha az ameliyat sonrası ağrı ve daha iyi kozmetik sonuçlar gibi avantajları vardır.

Laparoskopik Apandektomi, izmir, çocuk cerrahisi uzmanı, en iyi cerrah, Laparoskopik Apandektomi, yenidoğan sünneti, çocuk cerrahisi, yenidoğan cerrahisi, Laparoskopik Apandektomi, yenidoğan cerrahı, en iyi hekim, çocuk cerrahı, yenidoğan cerrahı

Laparoskopik apendektomi üç port yardımıyla (Göbek, sol alt kadran ve suprapubik bölgeden) karın içinde bu iş için özel üretilmiş aletler ve koterler yardımıyla yapılmaktadır.

Eğer apendiks perfore olmamışsa hasta ameliyat sonrası birinci gün ağızdan beslenmekte ve taburcu edilmektedir. Ancak perfore olmuş hastalar genellikle hastanede beş gün yatırılmakta ve antibiyotik tedavisi almaktadır.

Resim: Laparoskopik apandektominin yapılışı ve apendiksin vücut dışına alınması.

The following two tabs change content below.
1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Doç. Dr. Erdal Türk, 1997-1998 yılları arasında Almanya’nın Bonn-Köln kentlerinde bir yıl dil eğitimi gördü. devamı
Bu yazı yorumlara kapalıdır.
Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

45 – Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, …

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

44 – Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında …

invaginasyon Onam Formu

43 – invaginasyon Onam Formu

invaginasyon Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında genel bilgiler. Tıbbi …