Blog

blog | izmir | yenidoğan sünneti ve yenidoğan cerrahisi uzmanı | Çocuk hastalıkları hakkında bilgi edinebileceğiniz bloguma hoş geldiniz.

Sünnet sonrası erken dönemde evde neler yapmalıyız?

Günübirlik Sünnet Olan Hastalarda Operasyon Sonrası Yapılacak İşlemler

  1. Beslenme: Hastanız genel anestezi ile sünnet olmuşsa odaya geldikten sonra en az 2 saat herhangi bir şey yememeli ve içmemelidir. Beslenme saati hemşirelerimiz tarafından size bildirilecektir. Lokal anestezi ile sünnet olan hastalarımız operasyondan geldikten hemen sonra beslenebilir ve sorun yoksa taburcu olabilirler.

  1. Pansuman ve banyo: Sünnetten sonra çocuğunuzun pipisinin çevresinde tegaderm isimli pansuman ped’i bulunacaktır (Resim 1). Bu ped hem kanama ve ödem kontrolü hem de sünnet uygulanan kısma steril bir alan sağlayacaktır. Bu nedenle bu ped’in 48 saat boyunca sabit kalması uygundur. Sünnetten 48 sonra yapılacak 10 dakikalık ılık oturma banyoları ile yapışkan bölümler yumuşayacak ve ped kolayca çıkartılabilecektir. Bazen penisde meydana gelecek ödem nedeniyle bu ped dokuya daha fazla yapışık olabilir. Bu nedenle ilk banyoda çıkması mümkün olmaz (Resim 2). Bu durumda acele etmemek en doğru yaklaşımdır ve 12 saat aralıklarla yapılacak diğer oturma banyolarında çıkarma çabalarına aynı şekilde devam edilmeli, 48 içerisinde çıkartılamayan olgularda doktorunuzu aramak yerinde bir karar olur.  Ped çıktıktan sonra size yazılmış olan antibiyotikli kremi sabah akşam günde iki kez olacak şekilde 5-7 gün boyunca kullanmanız yeterlidir.

Resim 1: Çocuğunuz ameliyathaneden tegaderm isimli bandaj ile pansuman yapılmış şekilde gelecektir, bu bandın aksi bir durum gelişmediği sürece 48 saat kalması istenir.

Eğer ped daha önce kendiliğinden çıkarsa, çıktıktan hemen sonra kreme başlamanız, bebeklerde ise bezin pipiye denk gelen kısmına krem sürmeniz, iki gün sonra ise sabah-akşam ve 5-10 dakika sürecek ılık oturma banyolarını birkaç gün yapmanız uygun olacaktır (Resim 3).  Tam anlamıyla banyo yapılması için 4 gün beklemek gereklidir.  Eğer ped, özellikle bebeklerde, kaka ile kirlenmiş olursa, ılık suyla yıkama yaparak pedin çıkartılması ve kremin yukarıda anlatıldığı gibi hemen kullanılmaya başlanması uygundur.

Resim 2: Ped’in zor çıkması ve ödemli dokuılara yapışık olması durumlarında fazla zorlanmamalı, oturma banyolarına ve ilaçların kullanılmasına devam edilmesi yeterlidir.

  1. Ağrı kesici ilaçların kullanımı: Çocuğunuzun yaşına göre yazılmış şurup (İbufen, dolven vs) ya da fitil (paranox) formundaki ilaçlar günde 3 kez olacak şekilde kullanılmalıdır. İlk doz hemen eve gider gitmez diğer dozlar 6-8 saat sonra aralıklarla devam edilmelidir. Bebeklerde özellikle ağrı kesici fitil kullanımı daha etkilidir. Bu nedenle kilosuna uyumlu olarak size tariflenen fitilin yine size anlatıldığı şekilde 3 gün boyunca kullanımı (genellikle fitillerin buzdolabı kapağında saklanmasını ve diklemesine kesilerek yarısının kullanılmasını tavsiye ediyorum), size ve çocuğunuza daha konforlu bir sünnet sonrası dönem sağlayacaktır.

Resim 3: Tegaderm bandajın kendiliğinden çıkması durumunda tekrar takmaya uğraşılmaz, kreme başlanması ve bezin pipiye denk gelen kısmına yapışmaması için krem sürülmesi ile ikinci gün oturma banyolarına başlanması uygundur.

  1. Kontrol: Herhangi bir sorun olmadığı takdirde sünnet sonrası 5 veya 6. gün kontrole gelmeniz gereklidir. İkinci kontrolünüz ise sünnetten 3 hafta sonra olacaktır. Ancak herhangi bir sorununuz ya da problem olduğunu düşündüğünüz bir durum varlığında daha erken dönemde polikliniğimize başvurabilirsiniz.
The following two tabs change content below.
1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Doç. Dr. Erdal Türk, 1997-1998 yılları arasında Almanya’nın Bonn-Köln kentlerinde bir yıl dil eğitimi gördü. devamı
Bu yazı yorumlara kapalıdır.
Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

45 – Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, …

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

44 – Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında …

invaginasyon Onam Formu

43 – invaginasyon Onam Formu

invaginasyon Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında genel bilgiler. Tıbbi …