Blog

blog | izmir | yenidoğan sünneti ve yenidoğan cerrahisi uzmanı | Çocuk hastalıkları hakkında bilgi edinebileceğiniz bloguma hoş geldiniz.

Sünnetten sonra ilerleyen dönemlerde evde neler yapmalıyız?

Kıyafet:

Çocuğunuza külot ve pantolonunu giydirebilir, bez kullanı­yorsa bezini bağlayabilirsiniz. Oğlunuzun en rahat edeceği kıyafetleri giydirmekte serbestsiniz. Sünnet sonrası evinize gittiğinizde yapmanız gereken sadece 5-7 gün süreyle, penisin iç çamaşır ya da alt bezine yapışmasını ve enfeksiyon kapmasını önlemek için reçete ettiğimiz kremi kullanmak olacaktır.

Kıyafet:

Sünnet Külotu:

Özellikle 6 yaş sonrası sünnet uygulanan büyük çocuklarda sünnet işleminin özellikle penis başında oluşturduğu hassasiyete bağlı olarak iç çamaşırına değme sonrası oluşabilecek ağrı duyusunu azaltmak için 7-10 gün süreyle kullanmanızda sakınca yoktur.

Hareket:

Sünnetten sonra oğlunuzu 2 saat süreyle istirahat ettirin, daha sonra ayağa kalkabilir, yürüyebilir, ev içerisinde ihtiyaçlarını giderebilir. Ancak ilk gün her 2 saatte bir 15 dakika sırtüstü yatarak dinlenmelidir. Ayrıca bisiklete binme, top oynama, yüksekten atlama, koşma, boğuşma gibi tehlikeli olabilecek hareketleri ilk 1-2 hafta yapmamalıdır.

Banyo ve Yüzme:

 Sünnetten 2 gün sonra çocuğunuzun sadece ılık su ile oturma banyoları yapmasında sakınca yoktur. Yaklaşık 6 gün sonra denize, 7 gün sonra ise sık ve uzun süreli olmamak kaydıyla temizliğinden emin olduğunuz havuza girebilir.

Diyet:

 Alerjisinin olmadığı her şeyi yiyebilir ve içebilir.

Küçük Tuvalet:

Küçük tuvaletini ayağa kalkarak tuvalete gidip yapmasında herhangi sakınca yoktur. Bazen ilk işeme esnasında penis başının hassasiyetine bağlı olarak yanma olabilir. Ancak ikinci veya üçüncü işemelerde bu sorun ortadan kalkacaktır.

Antibiyotikli Kremin Kullanılması:

Size yazılan krem, penis kuru kalmayacak şekilde ve penis başıyla, dikiş yerlerine gelecek şekilde en az 2 kez olmak üzere 5-7 gün boyunca sürülmelidir. (İhtiyaca göre 3-4 kez de sürülebilir).

Resim 1: Sünnet olmuş pipiye krem sürülmesi, her ne kadar resimde görülmese de dikiş yerlerine doğruda kremin sürülmesi daha uygundur.

Kontrol:

Oğlunuzu sünnetten 5-6 gün sonra ve 3 hafta sonra olmak üzere kontrole getiriniz.

The following two tabs change content below.
1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Doç. Dr. Erdal Türk, 1997-1998 yılları arasında Almanya’nın Bonn-Köln kentlerinde bir yıl dil eğitimi gördü. devamı
Bu yazı yorumlara kapalıdır.
Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

45 – Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu

Çocuklarda Over Yumurtalık Tümörleri ve Kistleri Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, …

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

44 – Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu

Rektoskopi ve Rektal Polip Eksizyonu Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında …

invaginasyon Onam Formu

43 – invaginasyon Onam Formu

invaginasyon Onam Formu. Hastalığın muhtemel sebepleri ve nasıl seyredeceği, hastalık hakkında genel bilgiler. Tıbbi …