Kız Çocuklarında Görülen Labial Füzyon Kendiliğinden Geçer mi?

Labial füzyon veya Laval yapışıklık, kız çocuklarındaki vajinanın iç dudaklarının yapışması durumudur. Bu durum genellikle annelerin endişe ettiği bir durumdur, ancak aslında çok korkulacak bir şey değildir. Bu geçici bir durumdur ve genellikle ergenlik döneminde hormon değişiklikleriyle kendiliğinden geçer. Ancak, bu durum öncesinde yapılması gereken bazı önlemler ve söylenmesi gereken bazı şeyler vardır. 

Labial füzyonun en sık nedenlerinden biri, özellikle pişiklerin bu bölgede oluşması ve daha sonra iyileşirken vajinanın iç dudaklarının yapışmasına neden olmasıdır. İkinci olarak, anneden geçen östrojen hormonunun reseptörlerin azlığı nedeniyle bu bölgenin kuru kalması ve yapışmasına yol açabilir. Üçüncü olarak, bazı titiz annelerin bu bölgeyi özellikle alkollü mendiller gibi maddelerle silerek tahriş etmesi ve doğal florayı bozması bu duruma neden olabilir.

Bu durumun tedavisinde iki yöntem vardır. Birincisi, medikal tedavi yani ilaç tedavisidir. Lokal kremlerle düşük dozda kortizonlu veya östrojen içeren hormonal kremler kullanılarak belli bir süre o bölgenin açılması sağlanabilir. Bu yöntemin başarı şansı yaklaşık %60'tır. İkinci yöntem ise özellikle idrar birikimi veya idrar yolu enfeksiyonuna neden olan durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir. Bu cerrahi işlem, basit bir klamp ucuyla yapışıklığın açılması işlemidir ve genellikle lokal anestezi altında klinikte gerçekleştirilir. Ancak, yaş grubu veya yapışıklığın şiddetine bağlı olarak bazı durumlarda genel anestezi altında da gerçekleştirilebilir. Bu işlem tekrarlanma olasılığı %30-35'tir ve tekrarlanması durumunda öncelikle kremlerle tedavi edilmeye devam edilir, ardından cerrahi işlem gündeme gelebilir.